همایش تخصصی زلزله و ساختمان های نا ایمن

همزمان با هفته ایمنی دربرابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی همایش “تخصصی زلزله و ساختمان های نا ایمن” در شهر مشهد با همکاری و حمایت گروه طرح و توسعه آرمان و حضور معاون وزیر کشور، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی،  مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی، عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله و مهندسین و محققان حوزه عمران و معماری در محل سالن اجتماعات هتل پردیسان برگزار گردید.

در این همایش محمد حسن نامی معاون وزیر کشورگفت: مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله هشت ریشتری، زمین لرزه دیگر یک بلای طبیعی نخواهد بود و این اقدام یک ضرورت برای مقابله با این رخداد طبیعی در کشور است.

وی افزود: طی ۲۰۰ سال اخیر زلزله بیش از هفت و نیم ریشتر در کشور به ثبت نرسیده است، از این رو اگر بناهای ساختمانی جدید کشور بر اساس استانداردهای روز جهان در برابر زلزله هشت ریشتر مقاوم سازی شوند، این پدیده دیگر هراسی ندارد و می‌توان برای بهره مندی از انرژی آزاد شده آن برنامه ریزی کرد.

محمد حسن نامی با اشاره به تعداد بالای ساختمان‌های ناایمن در کشور گفت: ۶۶ درصد از محیط کشور بر روی گسل قرار دارد و از این رو توجه به کیفیت مصالح ساختمانی، محیط ساخت و ساز و نظارت بر سازه جهت افزایش امنیت زندگی شهروندان اهمیت دارد.

معاون وزیر کشور توزیع متناسب جمعیت را راهکار موثری برای مقابله با زلزله دانست و گفت: هم اکنون ۵۰ درصد اقتصاد کشور در هفت کلانشهر تولید می‌شود که این موضوع سبب تراکم جمعیت شده است. علاوه بر آن انتقال صنایع سنگین به حاشیه دریای آزاد در جنوب نیز در آمایش جمعیت کشور اهمیت دارد.

در ادامه رییس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه ۶۴ نوع بلای طبیعی و انسانی در کشور تعریف شده است، عنوان کرد: مصالح بی‌کیفیت، تغییر نادرست کاربری ها و تراکم بی مورد جمعیت جغرافیایی، مهمترین دلایل افزایش تلفات در حوادث و بلایای طبیعی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: این استان بر روی ۹۰ گسل زلزله قرار دارد که ۲۱ مورد آن از جمله گسل جنوب مشهد و گسل بینالود بسیار فعال است.

محسن نجات افزود: ۶۵ درصد از پهنه خراسان رضوی با خطر پذیری بالای زلزله روبروست و بنا بر آمار تاکنون ۲۵ زمین لرزه بالای ۶ ریشتر در این استان به ثبت رسیده است.

وی گفت: پیشگیری برگ زرینی در مدیریت بحران است تا با بهره مندی از آن بتوان در مسیر اعتلای فرهنگ ایمنی گام برداشت.

در ادامه این رویداد دکتر مجتبی موسوی استادیار پژوهشکده ژئوتکنیک پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به تحلیل و بررسی زمین لرزه‌های اخیر ایران پرداخت و به نکات و درس‌هایی که می‌توان از زلزله‌هایی نظیر زمین لرزه بم، سرپل‌ذهاب، فریمان، رامیان و هرمزگان گرفت، اشاره کرد.

دکتر مجتبی موسوی افزود: برنامه‌ریزی‌های کلان ساخت و ساز مبتنی بر مطالعات پهنه‌بندی و ریز‌پهنه‌بندی ژئوتکنیک لرزه‌ای ضرورت دارد و توجه به تمهیدات ویژه برای بوم ساخت و مصالح بومی و لزوم بازنگری و بروزرسانی استانداردها و مقررات ملی نیاز است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *